Cooper City High School Reassignment Palm

View CaptionHide Caption

Jupiter and Benjamin will remain district rivals in boys lacrosse under tentative FHSAA reassignments released Wednesday. (Post staff)

Jupiter and Benjamin will remain district rivals in boys and girls lacrosse for the next four years in tentative district reassignments released by the FHSAA on Wednesday.

The Warriors and Bucs, previously grouped with Dwyer and Palm Beach Gardens in District 20 (boys) and Dwyer, Palm Beach Gardens and Seminole Ridge in District 21 (girls), will get new district opponents in King’s Academy, Suncoast and Jupiter Christian (boys) and Hobe Sound-Pine School (girls.)

Jupiter and Benjamin will remain district rivals in boys lacrosse under tentative FHSAA reassignments released Wednesday. (Post staff)

The Seminole Ridge girls lacrosse team moved into a four-team district with Suncoast, Oxbridge Academy and Cardinal Newman.

The new district reassignments will remain in place for four years, beginning with the 2015-16 school year.

Here are the tentative district reassignments for boys and girls lacrosse, flag football and tennis. Local teams are highlighted in bold.

GIRLS LACROSSE
Single Class

(154 schools)

District 1
(4 schools)
Gulf Breeze
Washington (Pensacola)
Pensacola
West Florida (Pensacola)
District 2
(4 schools)
Buchholz (Gainesville)
Eastside (Gainesville)
Gainesville
Oak Hall (Gainesville)
District 3
(4 schools)
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
District 4
(4 schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
District 5
(5 schools)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
Fleming Island (Orange Park)
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra
District 6
(4 schools)
Flagler Palm Coast
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
St. Augustine
District 7
(7 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary Prep
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Orangewood Christian (Maitland)
Seminole (Sanford)
Winter Springs
District 8
(5 schools)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park)
Oviedo
Trinity Prep (Winter Park)
University (Orlando)
District 9
(6 schools)
Apopka
East Ridge (Clermont)
Lake Minneola
Ocoee
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
District 10
(4 schools)
Boone (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
First Academy (Orlando)
Olympia (Orlando)
District 11
(6 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Colonial (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
Winter Park
District 12
(6 schools)
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island)
Merritt Island
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Viera (Melbourne)
District 13
(6 schools)
Celebration
Cornerstone Charter (Belle Isle)
Cypress Creek (Orlando)
East River (Orlando)
Freedom (Orlando)
Lake Nona (Orlando)
District 14
(5 schools)
All Saints’ (Winter Haven)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
District 15
(6 schools)
Berkeley Prep (Tampa)
Holy Names (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Plant (Tampa)
Robinson (Tampa)
Tampa Catholic
District 16
(5 schools)
Alonso (Tampa)
Freedom (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa)
District 17
(4 schools)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Military Academy
St. Stephen’s (Bradenton)
District 18
(7 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers
Riverdale (Fort Myers)
District 19
(4 schools)
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Immokalee
Palmetto Ridge (Naples)
District 20
(4 schools)
Barron Collier (Naples)
Community School (Naples)
Lely (Naples)
Naples
District 21
(6 schools)
Eau Gallie (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne
Melbourne Central Catholic
Sebastian River (Sebastian)
West Shore (Melbourne)
District 22
(5 schools)
Jensen Beach
Martin County (Stuart)
South Fork (Stuart)
St. Edward’s (Vero Beach)
Vero Beach
District 23
(5 schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Palm Beach Gardens

Pine School (Hobe Sound)
District 24
(4 schools)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Suncoast (Riviera Beach)

District 25
(4 schools)
John I. Leonard (Greenacres)
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Wellington

District 26
(5 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton
Pope John Paul II (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)

District 27
(6 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Douglas (Parkland)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
West Boca Raton

District 28
(2 schools)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)
District 29
(5 schools)
American Heritage (Plantation)
Plantation
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Western (Davie)
District 30
(5 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
University School (Davie)
West Broward (Pembroke Pines)
District 31
(4 schools)
Coral Reef (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Ransom Everglades (Miami)
District 32
(3 schools)
Coral Shores (Tavernier)
Key West
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Independent
(10 schools)
Bell Creek (Riverview)
Coral Springs Charter
Hollywood Hills
John Carroll (Fort Pierce)
Newberry
Oak Ridge (Orlando)
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
The Master’s Academy (Oviedo)
Windermere Prep
BOYS LACROSSE
Single Class

(172 schools)

District 1
(5 schools)
Gulf Breeze
Washington (Pensacola)
Pensacola
Pensacola Catholic
West Florida (Pensacola)
District 2
(4 schools)
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
District 3
(6 schools)
Buchholz (Gainesville)
Eastside (Gainesville)
Gainesville
Oak Hall (Gainesville)
P. K. Yonge (Gainesville)
Trinity Catholic (Ocala)
District 4
(6 schools)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
District 5
(5 schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
District 6
(5 schools)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
Fleming Island (Orange Park)
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra
District 7
(5 schools)
Father Lopez (Daytona Beach)
Flagler Palm Coast
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
St. Augustine
District 8
(6 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Orangewood Christian (Maitland)
Seminole (Sanford)
Winter Springs
District 9
(6 schools)
Hagerty (Oviedo)
International Community (Winter Park)
Lake Howell (Winter Park)
Oviedo
Trinity Prep (Winter Park)
University (Orlando)
District 10
(6 schools)
Apopka
East Ridge (Clermont)
Lake Minneola
Ocoee
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
District 11
(5 schools)
Boone (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
First Academy (Orlando)
Olympia (Orlando)
Windermere Prep
District 12
(6 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Colonial (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
Winter Park
District 13
(4 schools)
Celebration
East River (Orlando)
Freedom (Orlando)
Lake Nona (Orlando)
District 14
(5 schools)
All Saints’ (Winter Haven)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
District 15
(7 schools)
Berkeley Prep (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Jesuit (Tampa)
Plant (Tampa)
Robinson (Tampa)
Tampa Catholic
Tampa Prep
District 16
(5 schools)
Alonso (Tampa)
Freedom (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa)
District 17
(4 schools)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Military Academy
St. Stephen’s (Bradenton)
District 18
(6 schools)
Bishop Verot (Fort Myers
Canterbury (Fort Myers)
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers
Riverdale (Fort Myers)
District 19
(4 schools)
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Immokalee
Palmetto Ridge (Naples)
District 20
(4 schools)
Barron Collier (Naples)
Community School (Naples)
Lely (Naples)
Naples
District 21
(6 schools)
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island)
Merritt Island
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Viera (Melbourne)
District 22
(6 schools)
Eau Gallie (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne
Melbourne Central Catholic
Sebastian River (Sebastian)
West Shore (Melbourne)
District 23
(5 schools)
Jensen Beach
Martin County (Stuart)
South Fork (Stuart)
St. Edward’s (Vero Beach)
Vero Beach
District 24
(7 schools)
King’s Academy (West Palm Beach)
Suncoast (Riviera Beach)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Jupiter Christian
Palm Beach Gardens

District 25
(6 schools)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Wellington

District 26
(6 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton
Pope John Paul II (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)
West Boca Raton

District 27
(6 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Douglas (Parkland)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)
District 28
(7 schools)
American Heritage (Plantation)
Cooper City
Plantation
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
University School (Davie)
Western (Davie)
District 29
(5 schools)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Pembroke Pines Charter
West Broward (Pembroke Pines)
District 30
(5 schools)
Belen Jesuit (Miami)
Columbus (Miami)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Miami Country Day
Ransom Everglades (Miami)
District 31
(5 schools)
Coral Reef (Miami)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Miami Killian
Miami Palmetto
Riviera Prep (Miami)
District 32
(4 schools)
Coral Shores (Tavernier)
Key West
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Westminster Christian (Miami)
Independent
(14 schools)
Bell Creek (Riverview)
Calvary Christian (Clearwater)
Coral Springs Charter
Florida Christian (Miami)
IMG Academy (Bradenton)
John Carroll (Fort Pierce)
John Paul II (Tallahassee)
Montverde
Newberry
Oak Ridge (Orlando)
Pine School (Hobe Sound)
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
St. Brendan (Miami)
FLAG FOOTBALL
Class 2A

(118 schools)
Fall 2014 student population: 2,000-4,492

REGION 1
(28 schools)
DISTRICT 1
(8 schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Oakleaf (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
DISTRICT 2
(7 schools)
Apopka
DeLand
Flagler Palm Coast
Ocoee
Spruce Creek (Port Orange)
Wekiva (Apopka)
West Port (Ocala)
DISTRICT 3
(8 schools)
Boone (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park
DISTRICT 4
(5 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Martin County (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach
REGION 2
(30 schools)
DISTRICT 5
(9 schools)
Celebration
Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Lake Nona (Orlando)
Liberty (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
St. Cloud
DISTRICT 6
(8 schools)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia)
Plant City
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)
Tampa Bay Tech
DISTRICT 7
(7 schools)
Alonso (Tampa)
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa)
DISTRICT 8
(6 schools)
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Seminole (Seminole)
St. Petersburg
REGION 3
(31 schools)
DISTRICT 9
(8 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(9 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 11
(7 schools)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Taravella (Coral Springs)
DISTRICT 12
(7 schools)
Cypress Bay (Weston)
Fort Lauderdale
Nova (Davie)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation
Western (Davie)
REGION 4
(29 schools)
DISTRICT 13
(8 schools)
Cooper City
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)
West Broward (Pembroke Pines)
DISTRICT 14
(7 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
Mater Academy (Hialeah Gardens)
North Miami
Reagan (Doral)
DISTRICT 15
(7 schools)
Braddock (Miami)
Coral Gables
Miami
Miami Coral Park
South Miami
Southwest Miami
TERRA Institute (Miami)
DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Homestead
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
Varela (Miami)
Class 1A
(111 schools)
Fall 2014 student population: 99-1,999

REGION 1

(27 schools)
DISTRICT 1
(4 schools)
Crestview
Fort Walton Beach
Niceville
Pace
DISTRICT 2
(8 schools)
Chiles (Tallahassee)
East Gadsden (Havana)
FAMU (Tallahassee)
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
DISTRICT 3
(8 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)
DISTRICT 4
(7 schools)
Baldwin
Clay (Green Cove Springs)
Ed White (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Ridgeview (Orange Park)
Westside (Jacksonville)
REGION 2
(28 schools)
DISTRICT 5
(5 schools)
Belleview
Keystone Heights
Palatka
Trinity Catholic (Ocala)
Vanguard (Ocala)
DISTRICT 6
(6 schools)
Armwood (Seffner)
Brandon
King (Tampa)
Lennard (Ruskin)
Middleton (Tampa)
Spoto (Riverview)
DISTRICT 7
(7 schools)
Blake (Tampa)
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Leto (Tampa)
Robinson (Tampa)
DISTRICT 8
(10 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dunedin
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Largo
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Tarpon Springs
REGION 3
(30 schools)
DISTRICT 9
(8 schools)
Atlantic (Port Orange)
Deltona
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Warner Christian (South Daytona)
DISTRICT 10
(5 schools)
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Harmony
Jones (Orlando)
Poinciana (Kissimmee)
DISTRICT 11
(8 schools)
Fort Pierce Westwood
Glades Central (Belle Glade)
Jensen Beach
Lake Placid
Okeechobee
Pahokee
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)
DISTRICT 12
(9 schools)
Boynton Beach
Coral Springs Charter
Inlet Grove (Riviera Beach)
Olympic Heights (Boca Raton)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Somerset Canyons (Boynton Beach)
Suncoast (Riviera Beach)
Village Academy (Delray Beach)

Zion Lutheran (Deerfield Beach)
REGION 4
(26 schools)
DISTRICT 13
(8 schools)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Coconut Creek
Dillard (Fort Lauderdale)
Hallandale
Northeast (Oakland Park)
Pembroke Pines Charter
Pompano Beach
Stranahan (Fort Lauderdale)
DISTRICT 14

(6 schools)
Goleman (Miami)
Hialeah Educational
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Norland
Monsignor Pace (Miami)
DISTRICT 15
(6 schools)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Miami Central
Miami Edison
Miami Northwestern
Miami Springs
North Miami Beach
DISTRICT 16
(6 schools)
International Studies (Miami)
Keys Gate (Homestead)
Miami Jackson
SLAM Academy (Miami)
Somerset Charter (Homestead)
Washington (Miami)
Independent
(30 schools)
Bell Creek (Riverview)
Ben Gamla (Plantation)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Citrus (Inverness)
Crystal River
DJB Technical (Fort Myers)
Dunnellon
Duval Charter (Jacksonville)
Father Lopez (Daytona Beach)
Fernandina Beach
Forest (Ocala)
Hillel (North Miami Beach)
Hilliard
Horeb Christian (Hialeah)
iMater Prep (Hialeah)
Lecanto
Mater Lakes (Miami)
North Marion (Citra)
Sagemont (Weston)
Somerset Academy (Jacksonville)
Somerset Central Miramar
Somerset Prep (North Lauderdale)
St. Andrew’s Episcopal (Fort Pierce)
Tampa Adventist
Tampa Bay Christian
Taylor (Pierson)
Trinity Christian (Deltona)
Universal Academy (Tampa)
West Nassau (Callahan)
Yulee
TENNIS
Class 4A
(127 schools)
Fall 2014 student population: 2,131-4,492
REGION 1
(15 schools)
DISTRICT 1
(8 schools)
Buchholz (Gainesville)
Flagler Palm Coast
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
West Port (Ocala)
DISTRICT 2
(8 schools)
DeLand
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
Winter Springs
REGION 2
(17 schools)
DISTRICT 3
(9 schools)
Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Evans (Orlando)
Lake Minneola
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
DISTRICT 4
(8 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park)
Oviedo
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park
REGION 3
(15 schools)
DISTRICT 5
(7 schools)
Celebration
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Lakeland
Osceola (Kissimmee)
Plant City
Ridge Community (Davenport)
DISTRICT 6
(8 schools)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia)
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)
Wharton (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
REGION 4
(16 schools)
DISTRICT 7
(8 schools)
Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater)
George Steinbrenner (Lutz)
Jefferson (Tampa)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
DISTRICT 8
(8 schools)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Northeast (St. Petersburg)
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Seminole (Seminole)
St. Petersburg
REGION 5
(12 schools)
DISTRICT 9
(6 schools)
Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
St. Cloud
DISTRICT 10
(6 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Martin County (Stuart)
Melbourne
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach
REGION 6
(14 schools)
DISTRICT 11
(6 schools)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 12
(8 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)

Spanish River (Boca Raton)
REGION 7
(19 schools)
DISTRICT 13
(10 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Fort Lauderdale
Monarch (Coconut Creek)
Piper (Sunrise)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)
DISTRICT 14
(9 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Miramar
Nova (Davie)
South Plantation
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)
REGION 8
(19 schools)
DISTRICT 15
(8 schools)
American (Hialeah)
Coral Gables
Dr. Krop (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
Miami
Miami Beach
North Miami
DISTRICT 16
(11 schools)
Braddock (Miami)
​Columbus (Miami) [boys only]
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
​Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Killian
Miami Palmetto
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)
Class 3A
(128 schools)
Fall 2014 student population: 1,575-2,130
REGION 1
(16 schools)
DISTRICT 1
(8 schools)
Escambia (Pensacola)
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Tate (Cantonment)
Pace
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola)
DISTRICT 2
(8 schools)
Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Niceville
REGION 2
(15 schools)
DISTRICT 3
(8 schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Middleburg
Oakleaf (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
DISTRICT 4

(7 schools)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
Nease (Ponte Vedra)
Seabreeze (Daytona Beach)
St. Augustine
REGION 3
(15 schools)
DISTRICT 5
(8 schools)
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Lecanto
Leesburg
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)
DISTRICT 6
(7 schools)
East Lake (Tarpon Springs)
Freedom (Tampa)
Land O’Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Pasco (Dade City)
Sunlake (Land O’Lakes)
Wesley Chapel
REGION 4
(15 schools)
DISTRICT 7
(8 schools)
Deltona [girls only]
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Harmony
Liberty (Kissimmee)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Poinciana (Kissimmee)
DISTRICT 8
(7 schools)
Auburndale
Bartow
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Sebring
Winter Haven
REGION 5
(17 schools)
DISTRICT 9
(9 schools)
Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Brandon
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa)
Tampa Bay Tech
DISTRICT 10
(8 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Braden River (Bradenton)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Largo
Lennard (Ruskin)
Osceola (Seminole)
Palmetto
REGION 6
(16 schools)
DISTRICT 11
(8 schools)
Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
North Fort Myers
Port Charlotte
Riverdale (Fort Myers)
Venice
DISTRICT 12
(8 schools)
Barron Collier (Naples)
Estero
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
South Fort Myers
REGION 7
(16 schools)
DISTRICT 13
(7 schools)
Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Heritage (Palm Bay)
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Sebastian River (Sebastian)
Viera (Melbourne)
DISTRICT 14
(9 schools)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)

Jensen Beach
Okeechobee
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)

South Fork (Stuart)
West Boca Raton
REGION 8
(18 schools)
DISTRICT 15
(9 schools)
Dillard (Fort Lauderdale)
Hialeah-Miami Lakes
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Carol City
Miami Central
Mourning (North Miami)
North Miami Beach
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood)
DISTRICT 16
(9 schools)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Doral (Miami)
Miami Jackson
Miami Northwestern
Miami Southridge
Miami Springs
Miami Sunset
Reagan (Doral)
TERRA Institute (Miami)
Class 2A
(124 schools)
Fall 2014 student population: 632-1,574
REGION 1
(12 schools)
DISTRICT 1
(6 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Pensacola
Rutherford (Panama City)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)
DISTRICT 2
(6 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry)
Wakulla (Crawfordville)
REGION 2
(17 schools)
DISTRICT 3
(9 schools)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Wolfson (Jacksonville)
Yulee
DISTRICT 4
(8 schools)
Bolles (Jacksonville)
Bradford (Starke)
Clay (Green Cove Springs)
Keystone Heights
Menendez (St. Augustine)
Orange Park
Ponte Vedra
Ridgeview (Orange Park)
REGION 3
(17 schools)
DISTRICT 5
(8 schools)
Belleview
Dunnellon [girls only]
Eastside (Gainesville)
Interlachen
North Marion (Citra)
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Villages
DISTRICT 6
(9 schools)
Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Eustis
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Montverde
Mount Dora
Tavares
Umatilla [girls only]
REGION 4
(15 schools)
DISTRICT 7
(7 schools)
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Hernando (Brooksville)
Nature Coast (Brooksville)
Weeki Wachee
Zephyrhills
DISTRICT 8
(8 schools)
Anclote (Holiday)
Dunedin
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs
REGION 5
(14 schools)
DISTRICT 9
(6 schools)
Avon Park
Hardee (Wauchula)
Lake Wales
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Tenoroc (Lakeland)
DISTRICT 10
(8 schools)
Gibbs (St. Petersburg)
​Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg)
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)
Tampa Catholic
REGION 6
(16 schools)
DISTRICT 11
(6 schools)
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Lake Placid
Lemon Bay (Englewood)
Southeast (Bradenton)
DISTRICT 12
(10 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers)
Immokalee
Island Coast (Cape Coral)
LaBelle
Lely (Naples)
Mariner (Cape Coral)
Oasis (Cape Coral)
REGION 7
(18 schools)
DISTRICT 13
(10 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Fort Pierce Westwood
Lincoln Park (Fort Pierce)
Port St. Lucie
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville
DISTRICT 14
(8 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Clewiston
Coconut Creek
Coral Springs Charter
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)

North Broward Prep (Coconut Creek)
Suncoast (Riviera Beach)
REGION 8
(15 schools)
DISTRICT 15
(8 schools)
American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Hallandale [girls only]
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Somerset Academy (Pembroke Pines)
University School (Davie)
DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West
MAST (Key Biscayne)
Monsignor Pace (Miami)
St. Brendan (Miami)
Class 1A
(127 schools)
Fall 2014 student population: 64-631
REGION 1
(13 schools)
DISTRICT 1
(6 schools)
Freeport
Jay
North Bay Haven (Panama City)
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville)
South Walton (Santa Rosa Beach)
DISTRICT 2
(7 schools)
Community Christian (Tallahassee)
Florida High (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Madison County (Madison)
Munroe (Quincy) [girls only]
North Florida Christian (Tallahassee)
REGION 2
(16 schools)
DISTRICT 3
(8 schools)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Christ’s Church Academy (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)
Union County (Lake Butler)
DISTRICT 4
(8 schools)
First Academy-Leesburg
Mount Dora Bible
Newberry [girls only]
Oak Hall (Gainesville)
P. K. Yonge (Gainesville)
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala) [girls only]
Trinity Catholic (Ocala)
REGION 3
(19 schools)
DISTRICT 5
(9 schools)
Circle Christian (Winter Park)
Crescent City [girls only]
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando)
Geneva (Winter Park)
Lake Mary Prep
Orangewood Christian (Maitland)
The Master’s Academy (Oviedo)
Trinity Prep (Winter Park)
DISTRICT 6
(10 schools)
All Saints’ (Winter Haven)
Cornerstone Charter (Belle Isle)
Fort Meade
Foundation Academy (Winter Garden)
Frostproof
Lakeland Christian
New Dimensions (Kissimmee) [girls only]
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Vanguard (Lake Wales) [boys only]
Windermere Prep
REGION 4
(14 schools)
DISTRICT 7
(7 schools)
Academy at the Lakes (Land O’Lakes)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa) [girls only]
Hernando Christian (Brooksville)
Seffner Christian
DISTRICT 8
(7 schools)
Berkeley Prep (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Tampa Prep
REGION 5
(15 schools)
DISTRICT 9
(8 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bradenton Christian
Canterbury (St. Petersburg)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Out-of-Door (Sarasota)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen’s (Bradenton)
DISTRICT 10
(7 schools)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Marco Island Academy
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)
REGION 6
(14 schools)
DISTRICT 11
(7 schools)
Covenant Christian (Palm Bay)
Edgewood (Merritt Island)
Florida Air (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian
West Shore (Melbourne)
DISTRICT 12
(7 schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian
Master’s Academy (Vero Beach)
Morningside (Port St. Lucie)
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward’s (Vero Beach)
REGION 7
(17 schools)
DISTRICT 13
(9 schools)
Berean Christian (West Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
FAU (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton)
King’s Academy (West Palm Beach)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)
Trinity Christian (Lake Worth) [girls only]

DISTRICT 14
(8 schools)
Boca Raton Christian
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Posnack (Davie)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Yeshiva (Boca Raton)
REGION 8
(17 schools)
DISTRICT 15
(8 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Dade Christian (Miami)
Divine Savior (Doral)
Doctors Charter (Miami Shores)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Country Day
DISTRICT 16
(9 schools)
Archimedean (Miami) [girls only]
Carrollton (Miami) [girls only]
International Studies (Miami) [boys only]
Marathon
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ransom Everglades (Miami)
Riviera Prep (Miami)
SLAM Academy (Miami)
Westminster Christian (Miami)
Independent
(22 schools)
Archimedean (Miami)
Baldwin (girls only)
Bell Creek (Riverview)
Community Christian (Port Charlotte)
DJB Technical (Fort Myers)
Duval Charter (Jacksonville)
First Christian (High Springs) (girls only)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Goleman (Miami)
Hilliard
International Studies (Miami) (girls only)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Keystone Prep (Tampa)
Miami Christian
Northeast (Oakland Park)
Pahokee (girls only)
Ribault (Jacksonville)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
Somerset Canyons (Boynton Beach)
St. Andrew’s Episcopal (Fort Pierce)
Taylor (Pierson)
Washington (Miami)

Innovative Program: Linking Education and Employment Outcomes (LEEO)

Parents of students who reside within the Coral Glades High School boundary may contact the school for information on how to participate in the Linking Education and Employment Outcomes (LEEO) Program.

Transportation is provided for students who reside within the school boundary and live more than 2 miles from the school.

Parents of students who reside outside of the Coral Glades High School boundary and are interested in the Linking Education and Employment Outcomes (LEEO) Program may apply for entry into Coral Glades High School using a reassignment application. On the reassignment application, select "Curricular Program" as the reason for reassignment. An approval for reassignment does not guarantee placement into an Innovative Program. Once the reassignment is granted, please contact the school for information on how to participate in the Linking Education and Employment Outcomes (LEEO) Program.

Reassignment seats are available for students interested in this innovative program.

Depot stops may be available for students who reside outside of the school boundary.

Innovative Program: Cambridge

Parents of students who reside within the Coral Glades High School boundary may contact the school for information on how to participate in the Cambridge Program.

Transportation is provided for students who reside within the school boundary and live more than 2 miles from the school.

Parents of students who reside outside of the Coral Glades High School boundary and are interested in the Cambridge Program may apply for entry into Coral Glades High School using a reassignment application. On the reassignment application, select "Curricular Program" as the reason for reassignment. An approval for reassignment does not guarantee placement into an Innovative Program. Once the reassignment is granted, please contact the school for information on how to participate in the Cambridge Program.

Reassignment seats are available for students interested in this innovative program.

Depot stops may be available for students who reside outside of the school boundary.

One thought on “Cooper City High School Reassignment Palm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *